הגבות הן חלק בלתי נפרד מהמראה של הפנים והם תורמות רבות למראה אסתטי. גבות הן בעצם המסגרת של העיניים והפנים וכאשר הן אינן סימטריות או חסרות, מראה הפנים אינו מושלם.

לאנשים אשר הגבות שלהם נשרו או נפגעו יש אפשרות לבצע שיקום גבות, תהליך ניתוחי שמשקם את הגבות או מטפל בצורתם ומחזיר את המראה הנורמלי לפנים של המטופל. תהליך שיקום הגבות מתבצע על ידי בעל הכשרה של קורס עיצוב גבות או מנתח פלסטי המתמחה בשיקום גבות.

איך הגבות יכולות לאבד את המראה הטבעי שלהן?

ישנם מגוון דרכים בהן אדם יכול לאבד את הצורה של הגבות שלו ואף את הגבות בשלמותן, לרוב כתוצאה ממחלה מסוימת או מקרה מצער. כחלק מסדנאות לימודי עיצוב גבות בצפון לומדים הסטודנטים על מספר מקרים שכיחים בהם ניתן לאבד את הגבות ונדרש לבצע בעקבות כך שיקום גבות. מקרים אלו הן: איבוד גבות בקרב ילדים כתוצאה ממחלות מולדות, איבוד גבות עקב תאונה שגרמה לכוויות באזור הפנים, נשירת שיער עקב התחשמלות קשה, נשירת שיער כתופעת לוואי לטיפול כימותרפיה, מריטה אובססיבית כפייתית של הגבות המכונה טריכוטילומניה ונשירת שיער כחלק מתהליך הזדקנות הנורמלי.

מהו תהליך שיקום הגבות?

עבור גברים ונשים שאיבדו את המראה המלא הטבעי של הגבות שלהם, יש תהליך שנקרא שיקום גבות. התהליך עצמו הוא בעצם תהליך כירורגי, שמתבצע תחת הרדמה, שבו מושתלים זקיקי שיער לגבות בהמשך לצורה הקיימת של הגבות או מהתחלה ועד הסוף בעיצוב חדש על ידי המומחה המטפל בתיאום עם המטופל. אנו בעצם מדברים פה על השתלת שיער יחסית פשוטה ומהירה. זוהי שיטת שיקום הגבות היחידה שמבוצעת כיום מכיוון שהיא מהירה ולא משאירה צלקות או סימנים מחשידים, כמו למשל שיטת השערה באיפור קבוע. בתהליך שיקום הגבות משתמשים בשתלי שערה מהחלק של האזור העורפי של הקרקפת, כי אזור זה מכיל את המספר הגדול ביותר של יחידות זקיקי שיער בודד בקוטר הקטן ביותר, ומשתילים אותם באזור הגבות מתוך הכוונה ששתילי השיער הללו יתפסו בבסיס השערה ויגדלו בצורה טבעית. בנוסף יש להדגיש שלרוב לא לוקחים יותר מדי שיערות מאזור מסוים אחד בעורף בכדי לא ליצור דלילות שתופסת תשומת לב, אלא ממספר מקומות על הקרקפת האחורית.

לאחר סיום ההליך ומבחינת ההתאוששות, המטופל בדרך כלל יחווה קצת חוסר נוחות באזור הטיפול. זהו עניין נורמאלי שחולף לאחר כמה שעות. אין מה לפחד מזמן ההתאוששות של תהליך שיקום הגבות ורוב המטופלים חוזרים לעבודה ביום שלמחרת. לאחר התהליך המטופל יקבל קרם שעליו ליישם 3 פעמים ביום לשמירה על סטריליות המקום, בכדי למנוע זיהומים. לאחר כמה חודשים של השיקום, הגבות יתמלאו מצמיחה טבעית והמטופל יקבל את מראה הגבות המלא שהובטח לו. כמובן שיש לטפל בגבות בצורה יסודית ואף ללכת לביקור אצל מעצבת גבות שעברה הכשרה של קורס עיצוב גבות, בכדי להבטיח עמידות של תוצאות תהליך שיקום הגבות.

החשיבות של עיצוב הגבות בתהליך שיקום הגבות

המטרה של תהליך שיקום גבות הוא לייצר מראה טבעי כמה שניתן של הגבות החדשות. זאת אומרת שעיצוב הגבות עצמן הוא חלק חשוב וקריטי בתהליך. המומחה המבצע בוחר ביחד עם המטופל את עיצוב הגבות המחמיא ביותר והמתאים ביותר לתוואי הפנים. כל קורס עיצוב גבות מתמקד בחלק זה שעות רבות, מתוך ההבנה שעיצוב הגבות הוא זה שמעניק יותר מהכול לשיקום הגבות את המראה הטבעי שיושב טוב בעין. כמובן שיש הבדלים בעיצוב הגבה בין גברים לבין נשים, לגברים יש בדרך כלל גבות עבות ואילו לנשים יש צורה יותר מוגדרת ואלגנטית, ולכן צורת הגבות צריכה להיקבע לאחר מחשבה רבה.